Chameleoni

(Obecně o chameleonech)

Chamaeleo InfoWeb

© Sanchez
 Chamaeleo InfoWeb
2005

bojars

Obecně o chameleonech

Chameleoni jsou velice starobylou skupinou ještěrů, která se vyvinula pravděpodobně ve východní Africe. Během svého vývoje se rozšířili na Madagaskar, Arabský poloostrov,Asii a jih Evropy. Dnes žijí Chameleonovití téměř po celé Africe a na přilehlých ostrovech, zejména pak na Madagaskaru, a ojediněle se objevují i v jižní Evropě. Tam se však jedná pouze o druh Chamaeleo Chameleon.

Mezi chameleony patří jak druhy velmi malé, tak druhy dosahujících úctyhodné velikosti. Nejmenším chameleonem je Brookesia minima, která dosahuje maximální délky 33 mm. Na opačné straně stojí Furcifer oustaleti (Chameleon obrovský) s až neuvěřitelnými 68 cm! Většina druhů chameleonů však v dospělosti dorůstá délky mezi 15 až 30 cm.

Chameleoni jsou ještěři, primárně přizpůsobení k životu na stromech a keřích, čemuž odpovídá i stavba jejich těla. To je ze stran zploštělé a v klidové poloze má zhruba eliptický průřez.

O chameleonech by se toho dalo napsat ještě velmi mnoho, ale bylo by to pouze opisování knížek. Každopádně další zajímavosti, jako např. proces barvoměny nebo o zraku chameleona se můžete dozvědět v publikaci, jenž je uvedena níže na této stránce.

 • Třída: Plazy (Reptilia)
  • Řád: Šupinatí plazi (Squamata)
   • Podřád: Ještěři (Saouria)
    • Čeleď: Chameleonovití (Chamaeleontidae)
     • Rod: Chameleon (Chamaeleo)
      • Druh: Jemenský (Calyptratus)

Klaver & Böhmovo schéma fylogeneze čeledi Chamaeleonidae

Chamaeleo
Chamaeleo Brookesiina
Bradypodion Calumma Chamaeleo Furcifer Brookesia Rhampholeon
Chamaeleo
Trioceros

Čeleď Chamaeleonidae v současnosti obsahuje cca 150 druhů ve 180 poddruzích. Absolutně přesný počet nelze stanovit, protože jsou neustále publikovány nové revize jednotlivých druhů a poddruhů.

Zástupci čeledi Chamaeleonidae žijí téměř v celé Africe a na některých okolních ostrovech (Kanárské ostrovy, Komorské ostrovy, Madagaskar, Mauritius, Zanzibar atd.), ale chameleony lze nalézt i na území Evropy. Jedná se o Chamaeleo chameleon, který se vyskytuje na jižním pobřeží Španělska a Portugalska a na ostrovech Středozemního moře (např. Kypr, Kréta, Malta, Sicílie) a Chamaeleo africanus, který v malé populaci obývá jihovýchod


Většina textů na těchto stránkách jsou citace z odborné literatury. Zejména, dle mého názoru, z výborné knížky o chameleonech: „Chameleoni“ od Petra Nečase

Knihu lze objednat na: tel.: 567211639 nebo e-mail: madagaskar@ji.cz  © Chamaeleo InfoWeb - Sanchez.wz.cz - stránky chovatelů a přátel chovatelů chameleonů a nadšenců teraristiky.