Články a texty členů Chamaeleo InfoWebu

(Bradypodion fischery)
autor: Pavoukoid

Chamaeleo InfoWeb

© Sanchez
 Chamaeleo InfoWeb
2004

bojars

 Bradypodion fischery

   Chameleon Fišerův


Patří mezi středně velké druhy chameleónů, přičemž samci mohou dosáhnout délky až 40cm (i s ocáskem) a samičky jsou o jednu třetinu menší. Na hlavě mají plochou přilbu bez límce převyšující o několik milimetrů linii hřbetu. Tak hovoří literatura a je to asi tak vše k přiblížení tohoto druhu.Chci psát hlavně o chování tohoto krásného tvora v zajetí.

Nesnášenlivost jedinců-hlavně samců je evidentní ihned z počátku, pokud je umístíme do stejného terária. Okamžitě se začnou navzájem napadat, samičky naopak jsou snášenlivější podobně jako u Chameleona jemenského (Ch.calyptratus).

Je to potravní specialista a to by si měl uvědomit každý, kdo uvažuje o chovu tohoto tvora. Cvrčky jako takové ve všech možných formách (banánový, domácí, dvouskvrný) žere jen v krajním případě a nebo jen čerstvě svlečené jedince. Potrava jako taková se má spíš skládat ze švábů a to z Panchlora nivea, Phoetalia pallia. Jsou to po skle lezoucí a velice rychlí šváby, proto aby nedošlo k nežádoucímu "zašvábení" bytu je nutná velká dávka opatrnosti s manipulací a následným krmení. Dále pak rádi přijímají sarančata všežravá - o stěhovavá moc zájem nemají. Velikost terária pro jednoho jedince bych doporučil 40x40x65cm (D,H,V) bohatě osázené zelenými rostlinami (osvědčil se fíkus Benjamína) a hodně větví různých průměrů. Teplota by se měla pohybovat vzhledem k biotopu, který obývá kolem 26°C a vlhkost 50-70%, čehož v pohodě docílíme denním rosením terária, které stejně provádíme kvůli napájení chameleonů vodou.

Vitamíny podáváme stejně jako u jemeňáků. Co se týče kladení vajec a inkubace, to je kapitola jiná a budu v tom v budoucnu pokračovat.Najuknul jsem do knihy od P.Nečase- "CHAMELEONI", kterou všem chovatelům chameleónu vřele doporučuji.                                                                             Pavoukoid
  © Chamaeleo InfoWeb - Sanchez.wz.cz - stránky chovatelů a přátel chovatelů chameleonů a nadšenců teraristiky.