Obstarání chameleona

(Dobré rady při obstarávání chameleona)

Chamaeleo InfoWeb

© Sanchez
 Chamaeleo InfoWeb
2005

bojars

Dobré rady při obstarávání chameleona

Rozhodnete-li se (po nastudování odborné literatury a přesvědčení se o tom, že jste schopni splnit všechny podmínky pro chov) pořídit si chameleona, měli byste vědět, alespoň základní informace jak koupit zdravého jedince.

Při koupi chameleona si můžete pořídit jedince buďto z domácího odchovu nebo zvíře odchycené v jeho domovině a importované do dané země. Máte-li možnost se rozhodnout mezi těmito případy, volte vždy jedince narozeného v zajetí!

Důvodů pro toto rozhodnutí je mnoho. Dva ty úplně nejzákladnější jsou, že :

 1. zvíře z domácího odchovu není stresované a oslabené dlouhou cestou (kolikrát v hrozných podmínkách) ze své domoviny do země, kde má být prodáno
 2. nemusí složitě přivykat chovu v zajetí (klima, potrava, životní prostor atd., atd.).

Než chameleona koupíte je dobré ho chvíli pozorovat a všimnout si těchto věcí:

 • OČI:
  Oči jsou u chameleona velice spolehlivým indikátorem toho v jaké je kondici. U zdravých jedinců vyčnívají oči homolovitě nad úroveň hlavy. Jsou-li oči zapadlé není zvíře v pořádku. Může se jednat o dehydrataci, kterou však lze v krátké době „vyléčit“ dostatečným přísunem vody. Většinou jsou, ale takové oči známkou vážné nemoci, která často končí tím nejhorším.
 • TLAMKA:
  Je-li tlamka trvale otevřená a uvnitř jsou viditelné hleny má jedinec napadenou soustavu parazity či chorobou. Čelisti by neměly být nateklé nebo zhmožděné. Tento jev totiž může signalizovat zlomenou čelist nebo napadení bakteriemi pseudomonas (hniloba tlamky). Takto postiženého chameleona určitě nekupujte!
 • PŘILBA A ROHY:
  Má-li chameleon na hlavě přilbu nebo rohy, zkusíme je jemně zmáčknout. Ucítíte-li, že se deformují, trpí chameleon zřejmě nedostatkem vápníku.
 • OCAS:
  Jsou-li na ocasu vidět vystupující obratle je chameleon zřejmě podvyživený nebo dehydrovaný.
 • KONČETINY:
  Jsou-li klouby končetin špatně pohyblivé a jejich okolí je zduřelé je chameleon postižen dnou.
 • TĚLO:
  Jsou-li na těle viditelná žebra je chameleon podvyživený.
 • TRUS:
  Trus zdravého chameleona by měl být poměrně suchý a mít soudečkovitý tvar. Řídký beztvarý trus není v pořádku.
 • KŮŽE:
  U zdravých jedinců je kůže vypjatá bez zbytků staré nesvlečené kůže. Drobnými nehnisavými oděrkami se není třeba příliš znepokojovat, protože se většinou dobře hojí. Větší odřeniny kůže, které mají až černou barvu jsou zřejmě napadeny kožními plísněmi. Jsou-li pod kůží viditelné kulovité nebo provázkovité útvary je chameleon napaden podkožními parazity.

Bohužel, i když chameleon není postižen žádným z těchto příznaků, nemusí být ještě stoprocentně zdravý. Riziko koupě nemocného chameleona se však podstatně sníží.


  © Chamaeleo InfoWeb - Sanchez.wz.cz - stránky chovatelů a přátel chovatelů chameleonů a nadšenců teraristiky.