Terárium

(Kompletní stavba terária)

Chamaeleo InfoWeb

© Sanchez
 Chamaeleo InfoWeb
2005

bojars
Tato stránka o stavbě terária, je tvořena články z časopisu Fauna (č. 8/2004, 11/2004, 13/2004, 14/2004).
Jejich autorem je Petr Roudenský.

Kompletní stavba terária

Velikost a tvar

Toto kritérium jsem uvedl záměrně jako první, protože až na něm závisí, z čeho se rozhodnete terárium stavět. Velikost samozřejmě určíme podle potřeb a způsobu života daného zvířete,ovšem s jednou výjimkou a tou jsou větší hadí. Zde nedoporučuji držet se informací v literatuře, obzvlášť co se týče závislosti délky terária na délce hada. Mějte také na paměti, že některá zvířata jsou ve větších prostorech agresivnější či stresovaná. Pokud chcete chovat více zvířat stejného druhu, pak na každého jedince byste měli zvětšit prostor zhruba o 25 %, což je však spíše orientační údaj.

Tvar by měl být hlavně účelný - dbejte na to, aby se z pěkného doplňku místnosti nestalo místo živoření frustrovaného zvířete. Proto atypická terária na míru používejte pouze v případě chovu malých zvířat, rozhodně se zde neřiďte obsahem plochy dna. Nikdy nestavějte terárium pro mladá zvířata s tím, že „až vyroste, postavíte nové" - pokud se ke stavbě pak vůbec dostanete, bude zbytečně drahá.


Materiál pro výrobu

Nejčastěji používané materiály u nás jsou sklo, různé dřevotřískové (OSB) desky a jejich vzájemné kombinace. Samozřejmě lze také postavit ubikaci zděnou, což je obzvlášť vhodné pro chov krokodýlů (pokud se nerozhodneme rovnou pro skleník). První variantou je vyrobit terárium slepením skel pomocí silikonu, ovšem to je vhodné jen pro menší a středně velké nádrže. Z vlastní zkušenosti nedoporučuji stavět celoskleněná (lepená) terária, kde stěny mají větší rozměry než 150*100 u 5 mm silného skla. Pokud trváte na velké skleněné nádrži, pak je vhodné použít železnou konstrukci, kde už nejste limitováni velikostí. Další možností je pak voděvzdorná dřevotříska, která sice není tak pěkná na pohled, rozhodne je však z praktického hlediska vhodnější - umožňuje snadné úpravy.

Můj známý si ji nemůže vynachválit pro chov leguánů zelených. Právě díky jednoduché montáži prostorových prvků na stěny či strop, jsou terária z těchto desek vhodná hlavně pro druhy vyžadující hodně prostoru pro šplh. Poslední druh ubikace, který bych rád zmínil, jsou zděné nádrže. Tento typ je zvláště vhodný pro terária s větší vodní plochou. Samotná stavba není nic složitého, většinou sestává celá nádrž z nižší zídky a železné konstrukce na umístění skla. Při samotném výběru berte v úvahu nejen hmotnost zvířete, ale také jeho způsob života, abyste předešli možnému ničení terária, což platí hlavně pro dřevotřísku.


Větrání a otvírání

Po výběru vhodného materiálu je třeba vyřešit tyto důležité prvky každého terária. U větrání je třeba zajistit cirkulaci vzduchu, ovšem pouze do té míry, aby nevznikal průvan. Nejčastěji používáme dvě větrací mřížky. Dolní z nich pak vstupuje chladnější vzduch a z horní naopak vystupuje vzduch teplejší, ovšem je třeba si ohlídat, aby neunikalo příliš mnoho teplého vzduchu, což by zbytečně zvyšovalo potřebu vytápění. Spodní mřížka (pletivo) je také vhodná k vedení kabelů. Co se týče otvírání, asi nejvhodnější u většiny nádrží je použití posuvného skla. Lišty můžeme umístit nad větrací mřížku, nikdy však přímo na dno, protože substrát by nám kolejničky velice rychle zanesl. Do nižších nádrží můžete jednoduše přistupovat shora - pokud do nich takto máte snadný přistup, je to asi nejvhodnější vzhledem k čištění a údržbě terária. Tento typ je užívaný hlavně u nádrží pro pozemní ještěry či menší druhy krokodýlů.

Více se o větrání a otvírání zmíním v popisu samotné stavby.


Podklad pro terárium

Jestli jste zvolili jako materiál sklo a vaše terárium má mít větší rozměry, je třeba zajistit mu vhodný podklad. Větší terária jsou většinou umístěna na kovových stojanech vyrobených na míru, ale pokud chcete mít nádrž například přístupnou shora nebo vám nevadí, že je nízko, je vhodné vyrobit si jednoduchý podklad. Ten tvoří dřevotřísková deska s mírně většími rozměry než samotné dno, na které je minimálně po obvodu a uprostřed umístěn polystyrén se stejnou výškou, aby nehrozilo zlomení skla. Dřevotřískovou desku pak umístíme na vhodné nosné prvky, např. masivní trámky. Kvůli možnosti přesunu nedoporučuji umísťovat desku rovnou na zem. Dřevotřísková terária můžeme v případě potřeby stavět rovnou na zem.


Stavba

Jako první si popíšeme stavbu skleněného lepeného terária:

K sestavení lepeného terária budeme potřebovat aplikační pistoli a příslušný akvaristický silikon.

Sklo důkladně očistíme od nečistot a mastnoty a lepíme tak, že nejprve přilepíme zadní a některou z bočních stěn, které k sobě přilnou a budou držet bez přidržování okamžitě, ovšem u větších nádrží je třeba dát pozor na "rozjíždění" a různé posuvy. Proto se u větších a velkých terárií neobejdete bez pomocníka čí šikovně umístěných jeklů. Při aplikaci silikonu je třeba myslet na to, že stačí nanést velice úzký proužek, aby se zabránilo jeho následnému vytlačení a ušpinění skla. Množství silikonu je hlavně důležité pro přesnou polohu skel, obvykle se na něj počítá l mm, takže jeho vetší množství může způsobit, že některá stěna nám bude přesahovat (což ale není vzhledem k vlastnostem silikonu nijak tragické, pokud je alespoň polovinou sklo na podkladu). Zarovnat vytlačený silikon můžeme hadříkem namočeným v mýdlově vodě.

Větrací mřížku či kolejnice přilepíme stejně, případné lze k lepení těchto prvků použít také univerzální chemoprén.

Nezapomínáme krátce po dokončení zkontrolovat, zda nám někde sklo či jiná část trochu nesklouzla. Není třeba snad zmiňovat, že chybu v provedení lepeného terária lze později opravit jen těžko, proto doporučuji dobře rozmyslet umístění např. výhřevných lamp a tedy místa pro vedení kabelů atd. V případě, že chcete použít skla vaší stávající nádrže či chcete opravdu přestavět už terárium slepené, je vhodné k tomuto účelu použít obyčejnou žiletku, která celkem bez problému skla oddělí. V obchodech prodávaný odstraňovač silikonu je spíše využitelný pro očištění skel před opětovným lepením. Skleněná terária nemají v podstatě žádnou tepelnou izolaci, proto bychom měli, hlavně u větších nádrží, umístit za zadní a boční stěny desku shodných rozměrů, kterou stejné můžeme zevnitř překrýt dekorativní zadní stěnou atd.


Terária z dřevotřískových desek...

...jsou na montáž o něco snazší, hlavně díky menší váze a snadnějšímu způsobu sestavení. Zde použijeme nejlépe šrouby, které skrz jednu provrtanou desku zašroubujeme do navrtané desky druhé. Nezapomeneme použít podložky. Spodní kolejnici můžeme přilepit na vhodně umístěnou líštu, pod kterou je např. větrací mřížka.

K lepení kolejnicí zde nepoužíváme silikon, ale nejlépe jíž zmiňovaný chemoprén. U nádrží větších rozměrů si nepochybně všimnete mezery mezi deskami, zejména mezi dnem a zadní stěnou. Tu doporučuji utěsnit silikonem či tmelem, aby tam nemohla zatékat vysrážená voda. Přestože OSB desky vodě odolávají, je vhodné použít na dno bazénovou fólii, která poslouží hlavně snadnějšímu úklidu.


Stavba skleněného terária v kovovém rámu...

...je asi nejzdlouhavější, protože většina z nás si nosnou kostru svařovat doma nebude.

Nejdříve opatříme hutný materiál, tedy kovové jekly tvaru L. Pokud má být terárium větší než dveře místnosti, ve které bude umístěno, nezbude nic jiného, než si jej nechat svařit na místě. Při projektování je vhodné počítat rovnou s přivařením stojanů.

Celou konstrukci opatříme nátěrem proti rezavění a to alespoň 2 vrstvami základové barvy, kterou následně přetřeme námi zvolenou barvou. Samotná skla umístíme a připevníme pomocí silikonu či vhodného tmelu, avšak nakonec spáry uvnitř stejně utěsníme silikonem.

Pro tento druh nádrže můžeme použít nejlépe dveře na panty. Pod a nad teráriem nám vzniká prostor, který můžeme vzhledem k pevnosti této konstrukce využít, např. pro umístění jiného menšího terária.


Řešení otevírání

Při výběru druhu otevírání uvažujeme tak, aby jsme otevřením terária co nejméně rušili zvířata a nevytvářeli průvan.

Proto je důležité správně zvolit umístění dvířek či posuvných skel. Nikdy neumísťujte dveře k místu, kam plánujete vytvořit zvířeti úkryt či místo na odpočinek.

První variantou, kterou jsem už popisoval, jsou posuvná skla umístěná ve dvou kolejničkách, což je řešení vhodné také pro větší nádrže.K sehnání jsou běžně umělohmotné kolejnice pro sklo 4 mm. Horní kolejnice je o trošku hlubší, aby jsme sklo mohli zasadit a také později vyjmout. Na samotné sklo můžeme silikonem nalepit koupené držadlo, kterých je v obchodech velký výběr. Tento druh otvírání nepoužijeme u terária pro větší hady či ještěry, ať už z bezpečnostních důvodů (např. při krmení), tak kvůli naléhání zvířete na sklo, které by tlak nevydrželo. Hlavně hadi jsou velmi schopní, co se týče hledání slabých a pohyblivých částí své nádrže.

Vhodnou variantou jsou proto jednokřídlé otvírací dveře. Protože bychom se marně snažili je dokonale izolovat ze stran, můžeme je naopak použít jako větrání, pokud necháme mezí nimi a rámem mezeru, ne však větší než 4 mm. Stejně jako u kolejnic a posuvného skla musí být dvířka umístěná o něco výš, než je spodní část rámu, aby se ven nesypal substrát. K zajištění můžeme použít klasický zámeček či kličku.Tabulka porovnává různé typy terária o rozměru 160*100*100x0,5 cm bez přední či vrchní steny. Orientační ceny materiálu
Materiál Cena
(průměr)
Vhodné pro: Pracnost výroby:
Sklo 3000 Kč Malé a menší hady a ještěry, leguány. Středně náročná, nutný pomocník.
OSB deska 1400 Kč Menši hady, nehrabavé ještěry, leguány. Málo náročná.
Sklo v rámu 3600 Kč Větší hady a ještěry, mladé varany. Více náročná, nutný pomocník.

  © Chamaeleo InfoWeb - Sanchez.wz.cz - stránky chovatelů a přátel chovatelů chameleonů a nadšenců teraristiky.